Badanie gruntu przed budową domu – przed czym może nas ustrzec?

Badanie gruntu przed budową domu - przed czym może nas ustrzec

Chcesz zmienić swoje życie i przeprowadzić się do domu z ogrodem? Planujesz zakup działki oraz budowę domu? Nie zapomnij o tym, jak ważne jest geotechniczne badanie gruntu! Choć obecnie, po nowelizacji ustawy Prawo Budowlane urzędnicy mogą wymagać od Ciebie sporządzanej na jego podstawie dokumentacji geotechnicznej już na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę, to warto rozważyć jego wykonanie jeszcze wcześniej. 

Badanie gruntu daje inwestorowi wiele cennych informacji. Niektóre z nich mogą mieć znacznie podczas budowy domu i zapobiegać późniejszemu nierównomiernemu osiadaniu budynku. Co więcej, mogą ustrzec przed pękającymi ścianami, a nawet katastrofą budowlaną. Jeśli wykonasz je przed zakupem działki, być może staną się podstawą do negocjacji jej ceny. A może badanie gruntu wykaże, że w ogóle nie powinieneś budować na tym terenie ze względu na istniejące osuwiska? – Możesz oczywiście poczekać z wykonaniem takich badań i sporządzeniem dokumentacji geotechnicznej do chwili, aż nieruchomość stanie się Twoją własnością. Ale czy na pewno chcesz ryzykować?

Jak wykonać badanie gruntu na nie swojej działce?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wejście na czyjąś nieruchomość bez zgody właściciela nie jest możliwe. Tym bardziej nie wolno wykonywać bez jego wiedzy badań geotechnicznych. Zazwyczaj jednak wystarczy porozmawiać z właścicielem, by taką zgodę uzyskać. Z pewnością będzie mu zdecydowanie łatwiej, jeśli wyjaśnisz dokładnie, na czym będą polegały badania. W praktyce zazwyczaj zajmują one około kilku godzin w terenie. Następnie geolog w oparciu o ich wyniki, a także inne dostępne dokumenty i niezbędną wiedzę przygotowuje dokumentację geotechniczną. Koszt badania i opracowania najczęściej waha się od 1000 do 1500 zł. Może jednak wykraczać poza tę granicę, jeśli zakres badania będzie szerszy albo w zależności od regionu kraju.

Kiedy badanie gruntu może być podstawą do negocjacji ceny nieruchomości?

Wykonanie badań geotechnicznych daje obraz na temat warunków wodno-gruntowych występujących na danym terenie. Pozwala na ustalenie jednorodności gruntu, jego rodzaju, głębokości zalegania poszczególnych warstw, a także poziomu wód gruntowych i ewentualnego ryzyka podtopień. Pozyskanie informacji, które już na tym etapie pozwalają stwierdzić, że konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie konstrukcji budynku albo o możliwości okresowych podtopień terenu daje potencjalnemu kupcowi kartę przetargowe podczas negocjacji ceny działki. Pozostaje tylko pytanie, czy sprzedawca przyjmie takie argumenty i zdecyduje się na obniżenie ceny nieruchomości.

Jakie inne cenne informacje daje badanie geotechniczne gruntu?

Badanie gruntu jest potrzebne do otrzymania pozwolenia na budowę, ale pozwala też uzyskać wiele ważnych informacji. Jeśli postanowisz budować dom z podpiwniczeniem, dowiesz się z niego, jakie jest ryzyko podsiąkania wód gruntowych i opadowych oraz prawdopodobieństwo występowania wody w piwnicy. W dokumentacji geotechnicznej geolog może też wskazać sposób zabezpieczania fundamentów przed ich zalewaniem. Dzięki temu badanie gruntu może uchronić inwestora przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz