Bezpieczna instalacja elektryczna w kuchni i łazience

Instalacja elektryczna to jeden z najbardziej newralgicznych punktów. Konieczne jest jej nie tylko właściwe rozplanowanie, ale i zabezpieczenie. O szczególną ochronę należy zadbać w dwóch pomieszczeniach: łazience i kuchni. Tutaj bowiem panują trudne warunki – wysoka wilgotność, ryzyko zachlapania wodą i tłuste opary. Co zrobić, by było bezpiecznie, ale bez uszczerbku na komforcie użytkowania urządzeń wymagających podłączenia do sieci elektrycznej?

Hermetyczne gniazda elektryczne

Niezbędne jest rozplanowanie, gdzie znajdą się poszczególne gniazdka elektryczne. Zazwyczaj stawia się na więcej niż jedno, bo już w samej łazience do podłączenia jest pralka i rozmaite sprzęty do pielęgnacji. W kuchni zaś z sieci elektrycznej korzystają lodówka, kuchenka, zmywarka, mikser, ekspres do kawy i nie tylko.

Aby było i bezpiecznie, i wygodnie warto postawić na hermetyczne gniazdka. Pod względem funkcjonalności nie różnią się od klasycznych odpowiedników. Są równie proste w montażu, a do tego nie wymagają żadnych dodatkowych rozwiązań czy instalacji, by je zamontować w miejscu dotychczasowych, popularnych kontaktów. Czym zatem się różnią?

Hermetyczne gniazda, które można znaleźć w sklepie Gajwer.pl, posiadają specjalną klapkę ochronną. To ona odpowiada za zabezpieczenie gniazdka elektrycznego przed wilgocią, wodą czy zabrudzeniami różnego rodzaju. Klapka jest otwierana w pełnym zakresie, dlatego nie ogranicza swobody korzystania z kontaktu. Ponadto można ją dobrać pod względem kolorystycznym, aby wpisywała się w kuchenną bądź łazienkową aranżację.

Strefy w łazience

Jeśli chodzi o bezpieczną instalację elektryczną w łazience, nie można zapominać o podziale na strefy. To one będą determinować, jakie sprzęty i o jakich parametrach się w nich znajdą. Strefa 0 ma bezpośredni kontakt z wodą. Tutaj instalowana jest wanna lub kabina prysznicowa, dlatego możliwe jest zastosowanie tylko tych sprzętów, które oferują parametr IPX7. Strefa 1 jest narażona na rozbryzgi wody, więc zastosowane urządzenie, np. podgrzewacz, musi posiadać oznaczenie minimum IP25. Oddalona od wanny lub prysznica o minimum 60 cm strefa 3, nadaje się do podłączenia pralki. Tutaj instaluje się sprzęty o minimalnym IP25 lub lampy o II klasie ochronności.

Estetyka równie ważna

Wiemy już, jakie gniazda powinny być instalowane w kuchni i łazience. Co jednak z estetyką? Dla finalnej aranżacji detale mają znaczenie, a akcesoria wykończeniowe do instalacji elektrycznej, takie jak gniazda kontaktowe czy włączniki, mają niebagatelne znaczenie. Oferta rynkowa jest jednak na tyle szeroka, że z powodzeniem można dopasować te elementy do stylu panującego w danym wnętrzu.

Gniazdka bryzgoszczelne dostępne w różnych kolorach, a ich klapki mogą być transparentne bądź mleczne. Warto zwrócić uwagę na eleganckie włączniki dotykowe, które mają postać szklanych paneli. Niezwykle wygodne w użytkowaniu i bardzo estetyczne.

Powyższe wskazówki pozwolą dobrać elementy związane z instalacją elektryczną, które sprawią, że zarówno kuchnia, jak i łazienka będą bezpieczne podczas codziennego użytkowania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz