Czarne gniazdka elektryczne – jak dobrać je do aranżacji wnętrza?

Czarne gniazdka elektryczne to sposób na wyróżnienie ich na tle dekoracji, ale nie tylko. Przywykliśmy do stosowania uniwersalnych gniazd w odcieniach białych i beżowych. Nie przywiązujemy zbytniej uwagi do detali, które mają spełniać funkcje praktyczne, zapominając o tym, że to właśnie one są w stanie spajać domowe aranżacje, nadawać im ciekawego charakteru lub ekstrawagancji.

Na rynku dostępne są potocznie nazywane kontakty w szerokiej palecie kolorystycznej oraz rozmaitych wykończeniach. Jak dobierać czarne gniazdka, by wpisywały się w styl, dodawały elegancji, a nie wręcz przeciwnie?

Czarne gniazdka elektryczne – odczarowujemy smutną barwę

Czarny kolor kojarzy się ze smutkiem i żałobą. Należy do palety barw ciemnych, więc mniej chętnie wybieranych do domowych wnętrz. Nie tylko ze względu na skojarzenia z przygnębiającymi aranżacjami, ale i przez ogólną zasadę, że ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzenie. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, pomalowanie wszystkich ścian na czarno lub ułożenie podłogi z czarnych płytek i ustawienie na nich ciemnych mebli, raczej się nie sprawdzi. Jednak czerń ma w sobie charakter, któremu warto się przyjrzeć.

Czarny kolor potrafi być wyrafinowany i luksusowy. Czarne gniazdka elektryczne o metalizowanym bądź matowym wykończeniu, połączone ze srebrnym włącznikiem, będą się prezentować bardzo ciekawie. Mogą zostać ukryte na tle czarnej ściany, ale i fajnie wyglądają jako kontrast pośród jasnych odcieni. Warto również pamiętać, że czerń to co najmniej kilka odcieni, a do tego dochodzą inne sposoby wykończenia elementów instalacji elektrycznej. I wreszcie nie można zapominać o tym, że odmiennie prezentują się konkretne surowce w tej barwie. Inaczej będą wyglądać hebanowe meble, antracytowe dekoracje czy szklany panel dotykowy dla włączników.

W jakich wnętrzach sprawdzą się czarne kontakty?

Czerń stała się niemalże obowiązkowym elementem industrialnych wystrojów i modnych dziś loftów. W takich wnętrzach ciemne odcienie dodają wrażenia tajemniczości i głębi. Nawet niewielkie metrażem pomieszczenia mogą sobie pozwolić na czarną barwę. Warto wiedzieć, że czarny odcień powoduje zanikanie widoczności kątów, zagłębień i załamań, dlatego zyskuje się na wrażeniu przestrzeni. W pomieszczeniach, do których dociera niewiele światła słonecznego, czarne dodatki lub elementy wyposażenia dodają przytulności i wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

Nie inaczej jest, gdy w grę wchodzą czarne gniazdka elektryczne. Eleganckie, luksusowe, wyrafinowane, dekoracyjne. Tworzą sztukę wraz z nietypowymi elementami wyposażenia. Wpisują się jednak nie tylko w apartamentowce urządzane w stylu industrialnym, ale i w przeciętne stylizacje, którym domownicy chcą dodać charakteru.

Dodatkowy atut to łatwość utrzymania w czystości. Na białych kontaktach bardzo widać kurz i zabrudzenia, a te zmieniając się w zażółcenia, są trudne do usunięcia. Czarne gniazdka elektryczne również przyciągają kurz, ale jest on praktycznie niewidoczny i nie ma ryzyka powstawania żółtych plam.

Jeśli szukamy unikalnej i funkcjonalnej jednocześnie dekoracji, tego typu elementy instalacji elektrycznej spełnią nasze oczekiwania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz