Jakie funkcje spełnia oświetlenie schodów? Jak dobrać lampy? Podpowiadamy!

Schody to konstrukcja, która umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy parterem a wyższymi piętrami. Bez nich nie obejdzie się żaden dom piętrowy. Poza ich wytrzymałością, trwałością i dopasowaniem do stylu wnętrza, zwraca się uwagę na oświetlenie. Lampy zainstalowane przy schodach mają za zadanie gwarantować bezpieczne pokonywanie kolejnych stopni – nawet w przypadku dzieci, osób starszych i mających trudności w poruszaniu się.

W jaki sposób dobrać oświetlenie, by nie tylko wpływało na wyższe bezpieczeństwo pokonywania schodów, ale i podkreślało walory estetyczne tej części domostwa?

Cechy lamp instalowanych przy schodach

Lampy instalowane przy schodach muszą oświetlać całą ich przestrzeń, poszczególne stopnie. Liczy się to, by podczas poruszania się po schodach, w szczególności wchodzenia na wyższe piętra, światło nie oślepiało domowników i ich gości. Z tego względu należy przymierzyć, na jakiej wysokości umocowane oświetlenie, najlepiej spełni swoje funkcje.

Na powyższy aspekt należy zwrócić uwagę w szczególności, gdy użytkownicy decydują się na punktowe źródła światła montowane tuż nad schodami. Alternatywą są LED-owe podświetlenia znajdujące swoje miejsce na krawędziach schodów.

Przestrzeń, w której mieszczą się schody prowadzące na wyższe piętra, przeważnie jest wąska, co powoduje zaburzenie proporcji wnętrza. Popracować nad tym elementem można, właściwie dobierając konstrukcje oraz kierunek padania światła. Dobrym rozwiązaniem są lampy montowane bocznie, np. klasyczne kinkiety lub plafony, które oferuje sklep Lampy.it. Jeśli produkt posiada matowy lub mleczny klosz bądź nieprześwitujący abażur, światło nie będzie oślepiało, za to w ciekawy sposób rozświetli schody. Gdy jego wiązki będą kierowane zarówno ku górze, jak i ku dołowi, przestrzeń ta sprawi wrażenie większej i bardziej komfortowej w użytkowaniu.

Schody należą do często użytkowanych, dodatkowo zwykle dociera do nich najmniej światła naturalnego. Na wygodę wchodzenia i schodzenia po nich, będzie miał wpływ sposób włączania oświetlenia. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia czasu, przez jaki będą włączone lampy. Najlepiej sprawdza się możliwość włączania światła na dole i wyłączania u góry. Ponadto warto stawiać na energooszczędne i trwałe LED-y, gdy lampy mają pozostawać włączone przez większość doby.

Kinkiety, plafony, a może jeszcze inna konstrukcja?

Najczęściej na oświetlenie schodów wybierane są kinkiety lub plafony. To uniwersalne konstrukcje, jednocześnie dostępne w tak szerokiej palecie konstrukcji, rozmiarów, kolorów czy materiałów, z których są wykonane, że z powodzeniem można je dopasować do dowolnej aranżacji tej części domostwa. Ciekawym i minimalistycznym rozwiązaniem są punktowe źródła światła, które nie zabierają zbędnie przestrzeni, a ich prostota komponuje się z każdym wystrojem.

Planując oświetlenie schodów nie zapominajmy o ich estetyce, bo to konstrukcja, która często jest widziana jako pierwsza po wejściu do domu. Stanowi więc funkcjonalną wizytówkę, wymagającą właściwie dobranych lamp.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz