Lampka do pokoju dziecka – na co zwracać uwagę przy jej wyborze

Lampka do pokoju dziecka - na co zwracać uwagę przy jej wyborze

Jak urządzić dziecięcy pokoik? Pomysły mogą być różne. Niezależnie od tego, skąd czerpiemy inspirację i na co się decydujemy, powinniśmy pamiętać, że ogromną rolę odgrywa lampka do pokoju dziecka. Od niej będzie w dużym stopniu zależeć funkcjonalność wnętrza, wygoda użytkowania pomieszczenia, a nawet nastrój maluszka. Element ten nie powinien być zatem traktowany po macoszemu lub lekkomyślnie pomijany w rozważaniach nad praktycznymi rozwiązaniami do pokoju dziecka.

Aranżacja dziecięcego pokoju będzie się zdecydowanie różnić od innych pomieszczeń w domu. Nie tylko dlatego, że pojawią się w niej nawiązujące do wieku pociechy kolory, motywy oraz meble, ale również dlatego, że z założenia będzie to pomieszczenie o wielu różnych funkcjach, które dodatkowo będzie się zmieniać wraz z upływem czasu i dorastaniem dziecka. Raz będzie służyć jako sypialnia, kiedy indziej jako pokój do nauki, a jeszcze innym razem jako miejsce do zabawy, przyjmowania gości albo odpoczynku. Zaaranżowanie tak zróżnicowanej funkcjonalnie przestrzeni wymaga zastosowania kilku sprytnych zabiegów. Jednym z nich jest wykorzystanie światła, jako elementu, który różnicuje i definiuje poszczególne strefy dziecięcego pokoju.

Nocna lampka do pokoju dziecka

Ważnym elementem oświetlenia jest lampa ustawiona obok łóżka. To przy niej będzie odbywać się wieczorne czytanie bajek i przeganianie potworów, które zakłócają spokojny sen maluszka. Nocna lampka do pokoju dziecka ma jeszcze jedno ważne zadanie. Będzie odgrywać istotną rolę przy wyciszaniu dziecka i przygotowywaniu go do snu. Dlatego należy zwrócić uwagę na jego barwę oraz natężenie. Warto pamiętać, że przy oświetleniu o ciepłej barwie dziecko znacznie szybciej uspokoi się i zapadnie w błogi sen. Natomiast zimne, biało światło może zadziałać zupełnie odwrotnie. Sprawić, że maluszek rozbudzi się i stanie się marudny.

Odpowiednie oświetlenie do nauki

W przypadku starszych pociech lampka do pokoju dziecka powinna stwarzać komfortowe warunki do nauki. Ustawiamy ją na biurku, przy którym  dziecko odrabia lekcje, a jeśli jest to duża lampa podłogowa, przy biurku. Alternatywą może być też zamontowany na ścianie kinkiet. Warunkiem jest to, by światło padało bezpośrednio na blat biurka i dobrze go oświetlało. Dlatego źródło światła nie może znajdować się za plecami dziecka. Nie powinno też razić go w oczy. Dobrze sprawdza się tu światło kierunkowe o chłodnej barwie. Światło chłodne pomaga skoncentrować uwagę na wykonywanym zadaniu i pobudza do działania.

Oświetlenie ogólne w wielofunkcyjnym pokoju pociechy

Poza lampą nocą i tą, którą ustawimy na biurku, ważne jest również oświetlenie ogólne, które rozjaśni całe wnętrze i dotrze do jego wszystkich zakamarków. Przy nim pociecha również będzie spędzać sporo czasu, zwłaszcza w długie zimowe wieczory. Warto zadbać, by było to światło rozproszone o neutralnej barwie. Poza tym w pokoju dziecka może pojawić się też oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, a jeśli wnętrze ma spory metraż, także inne, np. uzupełniające albo przeznaczone do oświetlenia strefy przeznaczonej do zabawy lub wypoczynku.

Lampka do pokoju dziecka pełni wiele funkcji, dlatego nie można ograniczać się do jednej oprawy. Lepiej postawić na dywersyfikację i wprowadzić do wnętrza kilka zróżnicowanych punktów świetlnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz