Meble z tworzyw sztucznych do restauracji

Nie da się stworzyć restauracji bez mebli. Stanowią one jeden z najważniejszych typów wyposażenia, który po prostu musi się pojawić, żeby goście mogli odwiedzać lokal i z niego swobodnie korzystać. Tworzyw, z których produkuje się wyposażenie dla restauracji jest wiele. Jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie stają się materiały syntetyczne. Czy jest to naprawdę rozwiązanie praktyczne i wygodne? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście. Zapraszamy do lektury.

Meble z tworzyw sztucznych – z czego się je produkuje?

Meble z tworzyw sztucznych najczęściej kojarzą się nam z niechlubnym PVC. Dlaczego niechlubnym? Ponieważ przez wiele lat z tego surowca produkowano masowo meble ogrodowe i nie tylko bardzo niskiej jakości.

W efekcie wyposażenie pękało i niszczyło się bardzo szybko, zmuszając właścicieli do wymienienia go na nowe nawet już po kilku miesiącach od zakupu. Początkowa oszczędność okazywała się zatem tylko złudzeniem.

Obecnie wciąż można dostać tego typu produkty w różnych marketach. Nie stanowią one jednak podstawy przy wytwarzaniu mebli dla HoReCa.

Z czego zatem się je wykonuje? Przede wszystkim do ich produkcji stosuje się współcześnie polipropylen. Jest to niezmiernie trwałe tworzywo sztuczne, odporne na zarysowania, pęknięcia i odbarwienia.

Wyróżnia się tak dobrymi parametrami, że bez trudu meble tego typu stosuje się w ogródkach gastronomicznych, bez obaw o odkształcenia lub zniszczenie, spowodowane szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (np. wilgoci, zmian temperatury lub promieniowania UV).

Szczególnie chętnie właściciele restauracji i kawiarni decydują się na modele, w których polipropylen wzmacnia się dodatkowo włóknem szklanym. Daje to pewność, że konstrukcje wytrzymają bez szwanku długofalowe, intensywne użytkowanie w lokalach gastronomicznych, z których każdego dnia korzystają setki osób.

Metody wykonywania mebli z polipropylenu

Istnieją dwa podstawowe sposoby produkcji mebli z polipropylenu. Można je wytwarzać wtryskowo, co pozwala na niemal dowolne kształtowanie formy i koloru wyposażenia. Da się stworzyć wygodne podłokietniki, wyprofilować oparcie oraz nadać konstrukcji, ciekawy, przykuwający wzrok wygląd. Równocześnie formowanie wtryskowe pozwala nadać powierzchni niemal dowolne wykończenie. Meble mogą na przykład imitować strukturę drewna lub rattanu, wpisując się w rozmaite aranżacje.

Drugim rozwiązaniem jest natomiast wykorzystanie plecionki technorattanowej. Co to takiego? To metalowe włókna, pokryte z zewnątrz trwałym polipropylenem. Z nich, na wzór naturalnej plecionki rattanowej, wyplata się całe konstrukcje – stoliki i fotele. Mogą mieć one tradycyjne formy, znane sprzed lat, lub nawiązywać do bardziej nowoczesnego designu.

Elementy wyposażenia z tworzyw sztucznych – co się stosuje?

Podstawowym typem wyposażenia z tworzyw sztucznych, które pojawia się w lokalach gastronomicznych, są oczywiście krzesła, fotele i stoliki.

Ich wielkość i kształt dopasowuje się do miejsca – rozmiaru ogródka lub lokalu, jego kształtu. Ustawienie stolików musi być bowiem takie, żeby zapewniało wygodę gościom, a przy tym pozwalało na swobodne przemieszczanie się obsługi.

Meble z tworzyw sztucznych to nie jedyne elementy tak przygotowane do restauracji. Co jeszcze wykonuje się z tworzyw sztucznych? Coraz częściej stawia się na dodatkowe akcesoria z tego materiału. Produkuje się z niego choćby podstawy pod parasole ogrodowe, a nawet osłony na doniczki, które nawiązują wyglądem do pozostałych elementów wyposażenia.

Czym wyróżniają się meble z tworzyw sztucznych?

Meble z tworzyw sztucznych odznaczają się wielką trwałością i odpornością na uszkodzenia. W restauracjach ma to olbrzymie znaczenie, gdyż pozwala utrzymać optymalny wygląd wyposażenia przez naprawdę długi czas. Wpływa to korzystnie na odbiór lokalu oraz wygodę gości.

Produkty tego typu są bardzo wygodne, zwłaszcza gdy uzupełni się je o dodatkowe poduszki na siedziskach. Wówczas w takim fotelu można spędzić komfortowo naprawdę wiele godzin.

Tworzywa sztuczne nie wymagają impregnacji ani skomplikowanych zabiegów konserwatorskich, żeby utrzymać optymalną formę.

Jak wiadomo w kawiarniach i restauracjach naprawdę łatwo może dojść do pojawienia się plam i zabrudzeń na meblach. W przypadku konstrukcji z tworzyw sztucznych do umycia mebli wystarczy najczęściej woda z detergentem, co znacząco ułatwia pracę obsłudze lokalu.

Meble z polipropylenu są wygodne, trwałe i niezmiernie praktyczne, dzięki czemu chętnie stosuje się je w restauracyjnych wnętrzach oraz w ogródkach gastronomicznych.

Meble z tworzyw sztucznych – nowoczesność w wyposażeniu lokali

Nowoczesne tworzywa sztuczne imponują świetnymi parametrami, które przekonują do nich coraz szersze grono właścicieli lokali z branży HoReCa oraz samych klientów, szukających wygody i spokojnego relaksu. Tego typu wyposażenie sprawia, że odpoczynek w restauracji staje się przyjemny oraz naprawdę komfortowy. Meble z tworzyw sztucznych to zatem rozwiązanie na miarę dzisiejszych lokali.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz