Mieszkanie w stylu industrialnym – czym się wyróżnia?

Mieszkanie w stylu industrialnym - czym się wyróżnia

Loftowe wnętrza od lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów oraz architektów. Mieszkanie w stylu industrialnym króluje w katalogach wnętrzarskich, zachęcając swym minimalistycznym, ale zarazem efektownym pod względem wizualnym wyglądem. Tym samym staje się inspiracją dla tych, którzy w takich magazynach szukają pomysłu na niebanalny wystrój. 

Styl industrialny w okresie, w którym powstawał, był odpowiedzią na potrzeby części amerykańskiego społeczeństwa, zmagającego się w czasie recesji z problemami mieszkaniowymi. Szybko okazało się, że opuszczone, stare fabryki, magazyny i domy towarowe doskonale spełniają oczekiwania artystów, którzy aranżowali je na swoje mieszkania i pracownie. To, co dla amerykańskiej bohemy były koniecznością, dla nas stało się wyznacznikiem dobrego smaku. Styl industrialny przywędrował do Polski pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i do dziś jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach.

Mieszkanie w stylu industrialnym – nie tylko w starej fabryce

Lofty podbiły serca Polaków. Od chwili, kiedy ten styl zagościł się  w naszym kraju, cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Pierwsze mieszkania w tym stylu pojawiły się w Łodzi, gdzie adaptowano poprzemysłowe wnętrza niedziałających zakładów włókienniczych. Stopniowo zaczęto się jednak posuwać dalej, realizując podobne projekty także w innych budynkach, w tym nowobudowanych wielorodzinnych blokach. W ten sposób mieszkanie w stylu industrialnym z aranżacji, która była niejako kompromisem i wynikała z potrzeby użytkowników, stało się dobrem pożądanym, ekskluzywnym, luksusowym.

Czym charakteryzuje się loftowe wnętrze?

Duże, pofabryczne powierzchnie, które przekształcano na wnętrza mieszkalne, wykazywały szereg wspólnych i charakterystycznych dla tego stylu cech. Jedną z nich jest przestrzeń i ograniczenie liczby ścianek działowych do minimum, a konkretnie do takich miejsc, w których ich obecność jest niezbędna dla zachowania intymności domowników. Typowe dla loftów są otwarte wnętrza z wysokimi sufitami oraz wielkimi przeszkleniami okiennymi. Charakterystyczne są też surowe elementy architektoniczne i konstrukcyjne jak beton, drewno, cegła oraz stal. W takich wnętrzach nie powinien dziwić widok wiszących kabli, nieosłoniętych niczym żarówek albo wystających przy suficie rur. Z drugiej strony warto pamiętać, że amerykańska bohema, której nie można było odmówić artystycznego smaku, urządzała takie wnętrza gustownie, uzyskując niezwykle atrakcyjne aranżacje. Nie brakowało w nich tapicerowanych naturalną skórą foteli z odzysku i pięknych drewnianych stołów.

Współczesne mieszkanie w stylu industrialnym

Należy wspomnieć, że obecnie loftowe wnętrza coraz częściej aranżuje się także w lokalach o niedużej powierzchni. Wykorzystuje się w nich charakterystyczne dla tego stylu elementy jak czerwona cegła czy surowy beton. Dzięki temu mieszkanie w stylu industrialnym zyskuje typowy dla siebie klimat, choć brakuje w nim przestrzeni, z jaką mieliśmy do czynienia w prawdziwych, pofabrycznych loftach.

Współcześnie typowe dla tego stylu elementy wystroju wprowadza się także do innych aranżacji. Coraz częściej też realizuje się projekty loftów w nowym budownictwie. Dzięki temu mieszkanie w stylu industrialnym może urządzić każdy z nas, niezależnie od tego, w jakim budynku przyszło mu mieszkać.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz