Oświetlenie na balkon – jak dobrać odpowiednie lampy?

Nawet mały balkon może stać się przyjemnym miejscem do wypoczynku. Trzeba jednak wyposażyć go w odpowiednie meble i dodatki, które podniosą funkcjonalność przestrzeni. Jednym z kluczowych produktów, nie tylko podnoszących wygodę użytkowania balkonu, ale także wpływających na jego estetykę, są rozmaite lampy zewnętrzne.

Jakie powinno być oświetlenie na balkonie, by spełniało oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób? Jakie produkty oświetleniowe cieszą się obecnie największą sympatią użytkowników i architektów? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie na balkon – funkcje

Balkony to zazwyczaj niewielkie przestrzenie, nadające się jednak do przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli pragnie się korzystać z nich również po zapadnięciu zmroku, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie na balkonie.

Do czego jest ono potrzebne? Kluczowe są kwestie typowo funkcjonalne. Jeśli chcemy przebywać na balkonie w nocy, światło ułatwia przemieszczanie się, sprawia, że widzimy przedmioty wokół lub też drugą osobę, z którą spędzamy czas. Dodatkowo oświetlenie na balkon pozwala zminimalizować ryzyko potknięcia i bolesnego upadku.

Lampy balkonowe pełnią też rolę stylowej dekoracji. Tego typu przestrzenie zazwyczaj mają bardzo ograniczony metraż. Często zdarza się zatem, że niewielkie, ale dobrze dopasowane oprawy oświetleniowe stają się jednym z ważniejszych elementów wystroju, dekorujących balkon zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jakie lampy na balkon wybrać?

Lampy na balkon muszą być zatem równocześnie praktyczne i estetyczne. Na zewnątrz powinno się montować wyłącznie produkty o wysokim współczynniku ochrony, by uchronić się przed dostaniem się wody lub wilgoci do wnętrza oprawy, co mogłoby doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.

Najczęściej optymalnym rozwiązaniem są produkty niewielkie, które równomiernie doświetlają całą przestrzeń, a przy tym nie zabierają cennego miejsca. Stąd też na balkonach królują przede wszystkim lampy ścienne.

Najpopularniejsze produkty oświetleniowe na balkon

Jakie produkty oświetleniowe trafiają na modne balkony? Podstawowym rodzajem opraw są oczywiście kinkiety i oczka wpustowe, umieszczane bezpośrednio na elewacji. Dzięki nim można zapewnić optymalne warunki w tej przestrzeni. Lampy tego typu występują w zasadzie we wszystkich stylach aranżacyjnych, bez większego trudu da się dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Innym wariantem, o sporych walorach dekoracyjnych, są lampki LED w formie długich sznurów, które można zawiesić jako ozdobne girlandy. Ciekawie dopełniają aranżacje klasyczne, retro oraz boho.

Zwolennicy eko oświetlenia, zamiast klasycznych opraw zasilanych z sieci, mogą wybrać natomiast lampy solarne. Pozwalają na pozyskanie energii, niezbędnej do zasilenia źródeł światła, z promieni słonecznych. Jest to zatem nie tylko sposób na bardziej ekologiczne oświetlenie do przydomowego terenu, ale także szansa na obniżenie rachunków za prąd.

Praktyczne oświetlenie na każdy balkon

Korzystanie z balkonu o każdej porze jest możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiednich opraw oświetleniowych. W ten sposób zwiększa się komfort i bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni, a także podnosi się jej walory estetyczne. W efekcie balkon staje się jeszcze przytulniejszy i wygodniejszy dla wszystkich użytkowników.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz