Oświetlenie przed domem – dlaczego warto je zamontować?

courtyard of a modern home with views of the hills in concrete

Oświetlenie domowych wnętrz zapewnia odpowiednie warunki do przemieszczania się, odpoczynku i pracy. Nie jest to jednak jedyna przestrzeń, w której powinno się zadbać o wprowadzenie przynajmniej kilku lamp.

Równie ważne jest odpowiednie oświetlenie przed domem. Dlaczego warto zadbać o zamontowanie lamp na terenie posesji? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie przed domem – dlaczego warto je zamontować?

Wykorzystanie lamp zewnętrznych w pobliżu domu spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim odpowiednio rozmieszczone oprawy zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas przemieszczania się. Zazwyczaj montuje się je na ścieżkach od bramki wejściowej lub bramy wjazdowej do drzwi domu oraz w przejściach do ogrodu, altany lub na taras.

Nie zapominajmy o tym, że oświetlenie przed domem i w ogrodzie minimalizuje ryzyko wtargnięcia na teren niezauważonych, nieproszonych gości. Jeżeli dodatkowo wprowadzi się w tej przestrzeni czujniki ruchu, lampy mogą informować nas niemal natychmiast o potencjalnym zagrożeniu lub też skutecznie płoszyć intruzów.

Przestrzenią, w której chętnie umieszcza się rozmaite oprawy świetlne, są oczywiście miejsca przeznaczone do wypoczynku w ogrodzie. Lampy wprowadza się na balkony lub tarasy, w pobliżu mebli rekreacyjnych. Dzięki temu można przyjemnie relaksować się na świeżym powietrzu również po zapadnięciu zmroku.

W końcu oświetlenie w ogrodzie spełnia rolę czysto dekoracyjną. Podświetla się przy jego pomocy strefy rekreacyjne, a także szczególnie ciekawe detale architektoniczne lub ozdobne okazy roślinne, tworząc przyjemną dla oka grę świateł i cieni.

Jakie lampy montuje się w ogrodzie?

W ogrodach umieszcza się przede wszystkim dwa typy lamp:

• solarne,

• włączone do domowej instalacji elektrycznej.

Pierwsza z kategorii to produkty samodzielne, działające dzięki magazynowaniu energii słonecznej w akumulatorach i przekształcaniu jej na potrzeby pojedynczej oprawy. W tym przypadku oświetlenie jest w pełni zależne od ilości światła, które dociera do lamp w ciągu dnia. Nie są to też oprawy, dające jasne światło, o dużym natężeniu.

Jeżeli potrzeba lamp, dzięki którym skutecznie doświetla się ogród, lepiej postawić na oprawy zasilane z domowej instalacji elektrycznej. Uzyskuje się dzięki nim znacznie więcej światła i nie jest się zależnym od ilości promieniowania słonecznego w ciągu dnia.

Czym muszą wyróżniać się nowoczesne lampy do ogrodu?

Jeśli wybierze się produkty podpięte do instalacji elektrycznej, trzeba zadbać o kilka kluczowych kwestii.

Niezmiernie ważne jest zamontowanie opraw, pozwalających na bezpieczne użytkowanie na zewnątrz. O tym, czy dana lampa jest przystosowana do działania w trudnych warunkach atmosferycznych, informuje współczynnik IP. Pokazuje on, czy do wnętrza może dostać się wilgoć, woda lub pył.

Co może się zdarzyć, jeśli lampa nie jest wystarczająco szczelna? Wówczas dochodzi do zwarcia, zniszczenia lampy, a niekiedy również groźnego porażenia prądem.

Nie zapominajmy o tym, że oświetlenie przed domem i w ogrodzie jest nieustannie narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Z tych też względów w tej przestrzeni należy montować wyłącznie oprawy, które bez trudu przetrwają długie lata.

Lampy zewnętrzne wykonuje się z materiałów trwałych, odpornych na uszkodzenia atmosferyczne i kaprysy aury. Zazwyczaj są to niekorodujące metale (np. pokryte warstwą ocynku i odpowiedniej farby). Osłony źródeł światła wytwarza się natomiast ze szkła lub akrylu.

Najmodniejsze lampy do ogrodu – jakie produkty warto zamontować?

Pozostaje jeszcze pytanie, jakie oprawy warto wprowadzić do ogrodu. Wszystko zależy oczywiście od funkcji, którą mają spełniać. Na ścieżkach i drodze do garażu warto zamontować lampy najazdowe, dające sporo światła i kryjące się w powierzchni gruntu. Ciekawą opcją mogą być też modele na słupkach.

Najwięcej opcji pojawia się na tarasach i na gankach, przy wejściu do domu. Chętnie wprowadza się tam produkty naścienne – kinkiety lub oczka wpustowe. W przestrzeniach zadaszonych warto też pozwolić sobie na lampy wiszące.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu – sposób na wygodny i piękny przydomowy teren

Oświetlenie przed domem poprawia komfort i bezpieczeństwo, dekoruje, buduje nastrój. Niekiedy kilka lamp może znacząco zwiększyć funkcjonalność tej przestrzeni o każdej porze dnia i nocy. Warto zatem rozważyć wprowadzenie lamp zewnętrznych na swoim terenie – dla wygody wszystkich domowników i gości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz